Společníci by měli stát ve frontě na zdroje společnosti až jako poslední v řadě. To jsou slova Nejvyššího soudu v jeho poměrně nedávném rozhodnutí se sp. zn. 27 Cdo 1306/2023. Co znamenají?
Nejvyšší soud tím zdůrazňuje, že rozdělování zisku by nemělo mít negativní dopady na věřitele. To mají zajišťovat především dvě omezení:
- aktuálnost účetní závěrky
- bilanční testy
V rozhodnutí Nejvyšší soud řešil situaci, kdy valná hromada s.r.o. rozhodla o rozdělení zisku v roce 2021 na podkladě účetní závěrky za rok 2019. V roce 2021 však bylo možné rozdělit zisk pouze na základě účetní závěrky za rok 2020. Podle Nejvyššího soudu takové rozhodnutí valné hromady nemá právní účinky stejně jako zákon stanoví u rozdělení zisku v rozporu s bilančními testy.
Jde o významné rozhodnutí, které klade větší požadavky pro statutární orgány společností i valné hromady na přípravu a proces rozdělení zisku. Dle striktního výkladu soudu musí být účetní závěrka jak aktuální, tak ale i řádně schválená valnou hromadou. Pokud pravidla splněna nejsou, statutární orgán se může dopustit porušení péče řádného hospodáře, pokud zisk vyplatí. Stejně tak pro společníka může být výplata zisku bezdůvodným obohacením.
V naší advokátní kanceláři klientům hlídáme, aby rozdělovaní zisku či jiných vlastních zdrojů probíhalo v souladu se zákonem a aktuálními soudními rozhodnutími. V případě zájmu o konzultaci se na nás neváhejte obrátit.