Je běžnou praxí, že jedna ze stran podepíše vytištěnou smlouvu a následně ji zašle k podpisu druhé straně. Když ji tato druhá strana podepíše, ale nedoručí zpět první straně, kdy je smlouva uzavřena?
Zajímavým případem se zabýval Nejvyšší soud v rozhodnutí sp. zn. 21 Cdo 3382/2020. O co v případu šlo? Zaměstnanec pracoval jako pilot pro leteckou společnost provozující mimo jiné služby air taxi. Se svým zaměstnavatelem uzavřel kvalifikační dohodu, na základě které mu zaměstnavatel zaplatil výcvik na určitý letoun typu lehkého bizjetu s náklady zhruba 0,5 mil. Kč. Za to se pilot zavázal pracovat u letecké společnosti další tři roky a pro případ, že toto nedodrží, musel společnosti uhradit zpět náklady na výcvik. To se přesně stalo, protože ihned po absolvování výcviku pilot podal výpověď. Letecká společnost pilota zažalovala o náhradu nákladů na výcvik.
Pilot argumentoval tím, že kvalifikační dohodu sice podepsal, ale nikdy neobdržel stejnopis smlouvy podepsaný i leteckou společností. Tím dle něho nedošlo k uzavření smlouvy, protože k tomu je dle zákona vyžadováno, aby podepsaná smlouva byla doručena zpět. Letecká společnost zase argumentovala nepoctivostí pilota a tím, že vada byla zhojena, protože se pilot choval, jako kdyby smlouva byla platně uzavřena.
Nejvyšší soud k tomu uvedl, že dle zákona by opravdu platilo, že by letecká společnost musela pilotovi doručit jí podepsanou kvalifikační dohodu. Uvedl ale, že strany si mohou pravidla uzavírání smluv upravit, což se tak stalo i v tomto případě. Kvalifikační dohoda totiž obsahovala větu „platnost a účinnost této smlouvy nastává ke dni podpisu smlouvy oběma stranami“. Nejvyšší soud tak uzavřel, že kvalifikační dohoda byla uzavřena již okamžikem, kdy ji podepsala letecká společnost, aniž by ji musela ještě doručit zpět pilotovi.
Co z toho plyne? Platné uzavření smlouvy má svá daná pravidla, která si lze ale upravit. Doporučujeme mít správně nastaven proces uzavírání smluv a dodržovat ho. V případě zájmu o konzultaci Vašeho případu se na nás neváhejte obrátit.