V obchodních vztazích je typické požadovat po druhé straně nějakou formu záruky za to, že splní svou část závazku. Jednou z takových záruk, u nás však ne tolik běžnou, je patronátní prohlášení neboli Letter of Comfort (LOC). Jde většinou o prohlášení mateřské společnosti vůči věřiteli, že dceřiná společnost splní svůj závazek. Na rozdíl například od ručení se ale mateřská společnost nezavazuje k tomu sama někdy plnit povinnost místo dceřiné společnosti. Naopak patronátní prohlášení může obsahovat i jen pouhé vyjádření podpory transakce ze strany patrona.
V ČR se lze setkat s praxí, že patronátní prohlášení vystavuje obec za společnost, ve které má obec podíl, a to vůči úvěrující bance. Důvodem bývá, že až na výjimky zákon zakazuje obcím ručit za závazky jiných osob. Někdy se ale lze setkat s patronátním prohlášením formulovaným takovým způsobem, že fakticky jde o ručení. To může být problém, protože zákon o obcích stanoví, že taková záruka je neplatná.
Při formulování patronátního prohlášení od obce je třeba si dát pozor na správnou formulaci. To platí i u jiných forem záruk, kde je vhodně se předem poradit o dostupných možnostech a jejich výhodách a nevýhodách. Mnoho z nich totiž není uvedeno v zákoně vůbec nebo si na první pohled člověk neuvědomí, pro které případy je lze použít.
Klientům naší advokátní kanceláře běžně pomáháme vybrat vhodný zajišťovací institut pro daný případ a pohlídat, že je nastaven efektivně a v souladu s právním řádem. V případě zájmu o konzultaci Vašeho případu se na nás neváhejte obrátit.